poniedziałek, 19 stycznia 2015

1500 znaków to młody i bardzo nietypowy blog prowadzony przez Magdalenę Karwat - studentkę kulturoznawstwa. Dlaczego nietypowy? Bo dla Magdy pisanie zwykłych wpisów było zbyt proste.


Niepierwsze koty za płoty

1500 znaków to już drugi blog prowadzony przez Magdę. Jej pierwszym “dzieckiem” był blog skupiony na modzie. Stylizacje, oceny, wyprzedaże. Jednak jak sama mówi czuła się nim nieco ograniczona.

Był to typowy blog modowy: zdjęcia, ubrania, przeceny - to nie było to, co chciałam o modzie pisać. Jednak nie mogłam nagle tego zmienić, bo czytelnicy, do których trafiałam, właśnie tego ode mnie oczekiwali”

Czym w takim razie jest 1500 znaków i co różni go od pierwszego bloga?

1500 znaków to blog o kulturze wizualnej. Czym się różni od poprzedniego? Na pewno tematem, bo choć często dalej piszę o modzie, to w zupełnie innym ujęciu. Teraz skupiam się na opisywaniu zjawisk w niej występujących. Ciekawą rzeczą, która zarazem wyróżnia 1500 znaków pośród innych blogów jest to, że każdy wpis jest dokładnie tej samej długości. Zajmuje równo jedną stronę maszynopisu liczoną bez spacji, czyli właśnie 1500 znaków.”

Nie mniej, nie więcej

1500 znaków...nie łatwo jest chyba pisać posty na tak zróżnicowany temat jakim jest kultura i to zawsze akurat na 1500 znaków. Skąd ten pomysł?

Chciałam, żeby pisanie bloga stanowiło też dla mnie jakieś wyzwanie. Na razie mi się udaje, każdy wpis jest na 1500 znaków. Jak chcecie, to możecie to sprawdzić (śmiech). A skąd taki pomysł? Moim zadaniem jest wydobycie esencji z tematów, które mnie interesują. Jedna strona to na tyle dużo, by zawrzeć tam wszystkie potrzebne informacje, a na tyle niewiele, by chciało się to przeczytać do końca...”

Magda na poprzednim swoim blogu miała już wypracowaną “markę”, grono stałych czytelników, propozycje współprac… jednak zdecydowała się podjąć ryzyko i zacząć wszystko od nowa.

Teraz mogę pisać o modzie, o kulturze wizualnej i tym, co mnie interesuje na swoich własnych warunkach, a czytelnik się nie pogubi. Będzie wiedział, że to kultura audio-wizualna. Teraz mogę pisać o modzie w szerszym kontekście.”

Dlaczego Magda nie pomyślała o tym, by po prostu przerobić tamtego bloga?

Owszem mogłam rozszerzyć tamtego bloga, jednak czytali go ludzie, którzy spodziewali się takiej a nie innej treści, dlatego wolałam budować od nowa swoją wiarygodność. Postanowiłam zamknąć jeden rozdział, by móc rozpocząć drugi.
Tamten blog jest przeszłością, ale jest dalej w sieci i jest dla mnie ważny - lubię go, ale to pewien etap, który zamknęłam. Poza tym nie mogłabym tam pisać na 1500 znaków, ponieważ wcześniejsze posty nie byłyby spójne z tą koncepcją.”

Blogosfera to potencjał

1500 znaków jest blogiem, o którym można powiedzieć, że dopiero budzi się do życia, jednak na poprzednim udało się nawiązać kilka współprac z firmami. Jak Magda podchodzi do tego tematu teraz?

Blogosfera ma potencjał i możliwości większe niż tylko pisanie tekstów i to wiadomo nie od dziś.

Na poprzednim blogu owszem, zdarzały się współprace. Nie było tego dużo, ale były. Zgłaszały się jakieś firmy, ale nie były to ogromne, wszystkim znane marki modowe. Moją pierwszą współpracą była z amerykańską firmą produkującą okulary. Jednak najmilej wspominam propozycje, które mnie czegoś nauczyły i dzięki którym mogłam się wykazać. Zapraszanie na konkursy, bycie stylistką, prezentacje - to było najfajniejsze.”

Nie szkoda było tamtych możliwości, które dawał poprzedni blog? 1500 znaków na razie ich nie daje.

To normalne, ja dopiero zaczynam, nowego bloga mam od kilku miesięcy, ale mam też większą świadomość blogosfery. Poza tym współpraca to nie jest powód, dla którego założyłam bloga. Tamten przestał mi dawać możliwość rozwoju, stanęłam w miejscu, więc postanowiłam zrobić krok dalej. W tym momencie czuję, że tworzę unikatową treść, spełniam się i robię coś na czym się znam.”

W ogóle to źle, jeśli ktoś zaczyna pisać bloga z myślą tylko o współpracach. To trzeba robić z pasji, a nie dla zarobku. Jeśli ktoś myśli tylko o pieniądzach, to szybko się wypali.

A ja po prostu robię to, co lubię, nie myślę o tym, że to może kiedyś będzie moja praca czy przyniesie mi pieniądze lub inne korzyści.”

Mój blog to mały projekt

Magda mówi, że dzięki doświadczeniu które dał tamten blog jest bardziej świadoma blogosfery.

W blogosferze jestem już kilka lat, czytałam znane książki Kominka, jak większość blogerów (śmiech), które też uświadomiły mi bardzo wiele. Ponadto obserwuję ich - i tych poczytnych i tych, którzy są mniej znani. Poznałam wielu ludzi z tego środowiska i rozmawiam z nimi na takie tematy.”

A jakie rady ma Magda dla początkujących osób, które dopiero zaczynają wchodzić w ten świat blogowych autorów?

Po pierwsze bloger powinien podejmować tylko taką współpracę, która w pełni zgadza się z charakterem jego życia i tematem bloga - tylko dzięki temu treść bloga nie jest zaśmiecona.

Lepiej, gdy tej współpracy jest mniej, ale gdy jakościowo jest lepsza i pasująca do bloga i jego tematyki.

Bloger powinien wiedzieć czego chce - jeśli wie, po prostu odmówi albo zaproponuje inne wyjście lub inną formę reklamy.

Najważniejsze to pisać i tworzyć w zgodzie ze sobą, każdy fałsz da się wyczuć.

I pamiętajcie, nie ma nic złego w postach sponsorowanych, jednak należy o nich poinformować czytelników, by być wobec nich fair.”

A jakie plany na dalszy rozwój 1500 znaków?

Plany są mocno sprecyzowane (śmiech). 1500 znaków to mój mały projekt, który musi mieć swój początek, motyw przewodni i koniec. Dlatego plan jest taki, że wraz z 1500 postem blog zakończy swoją działalność. Co będzie dalej ? Nie wiem, może zacznę pisać kolejny…?”

www.1500znakow.pl

Autor: Justyna Młynarczyk
Zdjęcia: 1500 znaków
Posted by Unknown On poniedziałek, stycznia 19, 2015 No comments

0 komentarze :

Prześlij komentarz

    Partnerzy


    Wszystkie treści materiały oraz elementy graficzne umieszczone w tym serwisie są własnością naszej firmy. Są chronione prawem autorskim, które przysługuje Już Otwarte. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.

    Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

    W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach.