czwartek, 27 listopada 2014

Zupa jest królową dań, jak mawia Pani Ewa - właścicielka lokalu. Jako jedna z nielicznych potraw zapewnia nam dwie ważne sprawy - po pierwsze nas odżywia, po drugie nas nawilża. Dzięki temu nie musimy pamiętać, że 15 minut po posiłku należy wypić szklankę wody. Mamy to w zupie! A gdzie mamy najpyszniejsze zupy w Krakowie? W Zupitto!


Filozofia w garnku


Zupa czyli coś co Polacy lubią najbardziej. W lecie orzeźwiające chłodniki, w zimie pyszne i rozgrzewające kremy. Obecna w naszych domach od zawsze. Smaczny obiad, domowy klimat i same pozytywne skojarzenia. Zupitto to nie tylko zupy, to filozofia w garnku i samo zdrowie.


Gotujemy według kuchni pięciu przemian, czyli tradycyjnej medycyny chińskiej, która zakłada gotowanie w sposób mądry, z produktów sezonowych, które są odpowiednio siebie ze sobą skomponowane.”


Nie jest to tylko chwyt marketingowy, w Zupitto zupa i filozofia naprawdę idą ze sobą w parze. A wszystko co jest tam robione podparte jest ogromną wiedzą w tej dziedzinie.


Po pierwsze nasze doświadczenie. Od jakiegoś czasu zajmujemy się tego typu kuchnią, tym zagadnieniem. Mamy swoje przepisy, ale także szukamy ich np. w internecie. W Polsce jest kilka osób zajmujących się taką kuchnią. Ponadto ściśle współpracujemy z panem Mirosławem Mazurem, to jest nasz mistrz, nasz guru. Mirek Mazur jest z wykształcenia farmaceutą, ale od wielu lat studiuje tradycyjną medycynę chińską, zna właściwości wszystkich produktów, wszystkich surowców no i tez pomaga nam w doborze odpowiednich składników. On też prowadzi organizowane u nas warsztaty z żywienia według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.”


Królowa jest tylko jedna


A dlaczego akurat zupa, a nie całe posiłki? W końcu kuchnia pięciu przemian na pewno przewiduje także inne dania.


Bo dla nas zupa jest najważniejsza (śmiech), tak jak jest napisane na naszej stronie: << królową dań jest zupa>>. Dlatego że zupa jako jedno z nielicznych dań zapewnia nam dwie ważne sprawy, po pierwsze nasz odżywia, po drugie nas nawilża. Zresztą zupy też są świetnie przyswajane przez organizm. Przygotowanie takiej zupy, która zawiera nie tylko warzywa, ale też cały szereg ziół i przypraw to jest rzeczywiście taki zrównoważony prawdziwy posiłek, po którym nie będziemy się czuć ciężko, nie będzie nam się chciało spać i będziemy mieć fajny zastrzyk energii.”


A skąd inspiracja akurat filozofią chińską i kuchnią pięciu przemian?


Nasze dzieci chodziły do szkoły Waldorfskiej, tam już się spotkałyśmy z tego typu kuchnią. Nie wiem czy kojarzycie gomasio? Prażony biały i czarny sezam i prażone siemię lniane z dodatkiem soli. Dzieciaki uwielbiały to z chlebem, jako przyprawa też jest bardzo fajne, więc wracały do domu i od progu słyszałam: gomasio, gomasio (śmiech). Dowiedziałyśmy się co to jest gomasio i po nitce do kłębka doszłyśmy do zasad gotowania według pięciu przemian.“


Spotkajmy się przy zupie


Jednak Zupitto to nie tylko jedzenie. To przede wszystkim miejsce spotkań i integracji. Miejsce, gdzie tworzy się nowa społeczność na Dębnikach. Miejsce, gdzie powstają nowe znajomości i gdzie mogą spotykać się sąsiedzi.


Na początku byłyśmy dwie, ja i moja wspólniczka, i obie miałyśmy taki sam cel. Stworzyć coś własnego, coś, co będzie nasze, w co będziemy mogły włożyć trochę siebie. Miejsce które będzie rzeczywiście indywidualne, a nie od sztampy, nie takie samo jak wszędzie. Ania świetnie gotuje, uwielbia karmić ludzi, ja jestem mniej kulinarna za to bardziej społeczna. Zawsze o tym miejscu myślałam, że chciałabym, żeby to było miejsce spotkań ludzi z okolicy, z Dębnik, z sąsiedztwa, żeby tutaj pojawiały się jakieś nowe znajomości, kontakty, przyjaźnie. No i to działa, co strasznie mnie cieszy.”


Co możemy znaleźć w Zupitto? Pyszne zdrowe zupy jednak nieco inne niż wszędzie, kilka dań jednogarnkowych i słoiki pełne smakołyków.


Model biznesu w Zupitto jest taki, że codziennie gotujemy inną zupę i inne danie dnia. To są potrawy typowo sezonowe, takie, które w tym momencie nawet ze względu na pogodę są fajne. Jak były upały, były chłodniki, teraz robi się chłodniej to są zupy mocno rozgrzewające.
W swoich przepisach nigdy nie używamy smalcu czy innych ciężkich składników. Jeśli już używamy tłuszczu to najczęściej olej kokosowy czy oliwę. Nadaje to pewien charakter, pewien rys tym potrawom. Oprócz tego, że mamy tutaj dania gotowane na dziś, jest jeszcze nasza lodówka, a w niej stoją słoiki z zupami i daniami jedno-garnkowymi, które są tradycyjnie wekowane, dzięki czemu zachowują długo świeżość. To jest idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie maja czasu gotować a chcą zdrowo jeść.“


Świadomie znaczy zdrowo i smacznie


A dla kogo gotuje Zupitto i jakich klientów się spodziewa?


Na pewno są to ludzie, którzy bardziej świadomie się odżywiają. Ludzie, którzy muszą lubić eksperymentowanie ze smakiem, bo jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do typowych polskich dań to będzie rozczarowany nasza kuchnią. Mamy w ofercie zupę pomidorową, ale jest to pomidorowa przewrotna z mlekiem kokosowym, chilli i wanilią czyli jest zupełnie inna niż pomidorowa, którą zna większość osób. Musi tu trafić klient otwarty na nowe smaki, świadomy tego, że zupa bez glutaminianu sodu, zabielana mlekiem kokosowym lub sojowym, bez zasmażki czy mąki to jest zupa zdrowa, do której on może być przekonany i która może być naprawdę smaczna.“


Jeśli jesteście ciekawi nowych smaków, chcecie się zdrowo odżywiać lub po prostu lubicie zupy przychodźcie do Zupitto. A jeśli interesuje was zgłębienie wiedzy na temat kuchni pięciu przemian szukajcie informacji o warsztatach na ich facebooku.Zupitto,
ul. Madalińskiego 11, Kraków


Autor: Justyna Młynarczyk
Zdjęcia: Anna WróblewskaPosted by Unknown On czwartek, listopada 27, 2014 No comments

0 komentarze :

Prześlij komentarz

    Partnerzy


    Wszystkie treści materiały oraz elementy graficzne umieszczone w tym serwisie są własnością naszej firmy. Są chronione prawem autorskim, które przysługuje Już Otwarte. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.

    Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

    W naszym serwisie umieszczone są łącza (linki) do innych serwisów internetowych. Informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treści zawarte w innych serwisach.